Zasłużeni dla parafii


ksiądz prof. Józef Archutowski

Ks. Józef Archutowski urodził się l listopada 1879 roku w Karolinie koło Pułtuska. [W naszej parafii - leżącej w gminie Serock - do dziś noszącej nazwę Zegrze - mimo tego, że zarządzeniem rosyj­skiego okupanta kościół parafialny został przeniesiony w latach 1895-1899 z Zegrza do Woli Kiełpińskiej].

W 1898 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie. W 1901 roku przerwał studia i z polecenia władzy duchownej zapisał się do Akademii Duchownej w Petersburgu, którą skończył stopniem magistra teologii nadanym na podstawie pracy Doctrina Veteris Testamenti de sapientia.

Po święceniach kapłańskich otrzymanych w 1904 r. z rąk abpa mohy­lewskiego Jerzego Józefa Szembeka wrócił do diecezji warszawskiej i pracował jako wikariusz w Skierniewicach, Zgierzu i Warszawie, potem jako prefekt szkół w Łowiczu i Warszawie. W latach 1918-1920 był wykładowcą Pisma Świętego Starego Testamentu i historii religii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1920 r. przeniósł się do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński, gdzie na Wydziale Teologicz­nym wykładał Stary Testament. W 1923 r. został profesorem zwyczajnym i pełnił kilka razy funkcję dziekana Wydziału Teologicznego.

Sasin ze Smarzewa herbu Prawda

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas kiedy wspominamy bliskich zmarłych. Media w tym czasie pełne są wspomnień o znanych osobach, które odeszły. Przypomnijmy sobie niektórych dobrodziejów naszej parafii, za których modlimy się w wypominkach nie znając często ich nazwisk. W dawnych wiekach dobrodziejami parafii byli głównie tzw. kolatorzy, czyli właściciele dóbr, na których terenie znajdował się kościół. To oni także najczęściej budowali kościoły w swoich dobrach, jeśli była taka potrzeba. Przypomnijmy sobie dwóch pierwszych, najstarszych, znanych z nazwiska i imienia właścicieli Zegrza.

Jerzy Strumiłło herbu Dąbrowa

Pochodził z Dmoszyna z ziemi wyszogrodzkiej, z rodziny pieczętującej się herbem Dąbrowa. Był synem Pawła i Marii. Matka pochodziła z rodu herbu Rogala.

Jerzy Strumiłło przybył na dwór księcia litewskiego Witolda w bardzo młodym wieku. Wyróżnił się podczas wyprawy w 1428 roku na Nowogród Wielki, gdzie uzyskał pas rycerski. Pozostał na dworze księcia aż do jego śmierci. Za oddane zasługi otrzymał dla ojca Ciechanowiec a dla siebie Brańsk w 1434 r. Zawarł tam znajomości z czołowymi osobistościami dworu króla Władysława Jagiełły. W 1430 r. poznał Ścibora z Sochocina - podkomorzego zakroczymskiego, marszałka zmarłego niedawno księcia Janusza I. Był on jedną z najznamienitszych osób na Mazowszu. Jerzy Strumiłło ożenił się z jego córką Heleną. Żona wniosła mu część dóbr zegrzyńskich po swojej matce, córce kasztelana Sasina ze Smardzewa.


w przygotowaniu:
książę Konstanty Radziwiłł
dramatopisarz Jerzy Szaniawski
Polski Nobel - inż. Witold Zglenicki
Rodzina książąt Krasińskich
Rodzina książąt Radziwiłłów
Rodzina Szaniawskich
 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 03:25 UT,
zachód słońca 17:52 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 231 dzień i 34 tydzień r.
do końca roku pozostało 134 dni
Imieniny obchodzą:
Konstancja, Emilia, Julian
Twoje IP: 44.210.21.70
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II