Grupy parafialneAkcja Katolicka

Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy współpracują z hierarchią kościelną w realizacji celu apostolskiego. Celem Akcji jest: powszechna (nowa) ewangelizacja wszystkich środowisk; tworzenie i duchowy rozwój chrześcijańskich wspólnot w parafiach; obrona i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia; przeciwdziałanie sekularyzacji i innym zagrożeniom wiary.

Asysta Procesyjna

Asysta procesyjna w naszej parafii swą tradycją sięga czasów budowy kościoła w Woli Kiełpińskiej przez księdza Marjana Kowalskiego w końcu XIX wieku.

Procesje były wtedy bardzo bogate. Grupy osób noszące poszczególne chorągwie czy obrazy, były ubrane w jednakowe stroje, kolorami dobrane do noszonego emblematu. (Panie noszące figurę Św. Franciszka nosiły brązowe sukienki i żółte chusteczki). Procesje wyglądały tak barwnie, że przyjeżdżali goście z innych parafii,

Chór

Z parafią św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej, z krótszymi lub dłuższymi przerwami w swej działalności, ale zawsze nierozerwalnie związane było istnienie chóru parafialnego.

Chór swoją działalność w nowo powstałym kościele w Woli Kiełpińskiej rozpoczął od samego początku tj. od początku ubiegłego stulecia pod kierunkiem organisty Waleriana Ferenca. W okresie międzywojennym pracę jego z dużym zaangażowaniem kontynuował organista Stanisław Sakowski. Kolejna wojna to znowu czas przerwy w działalności chóru parafialnego. Reaktywowaniem jego zajął się od 1949 roku organista Edward Dubert wraz z księdzem Stanisławem Zającem. Okres ten wiązał się z największym rozkwitem zespołów muzycznych w naszej parafii. W tym czasie chór zdobywał wiele nagród w konkursach muzyki sakralnej. Po kilkunastu latach prężnej

Kółka Różańcowe

Koła Różańcowe w parafii Zegrze, mają duże tradycje, istniały zawsze. Bywały okresy, kiedy było ich mało, ale odradzały się i rosły w liczbę. Okresem wzmożonej aktywności Kół Różańcowych była połowa lat 80. oraz okres pracy ks. Wikariusza Henryka Dąbrowskiego. Wyjątkową tradycję mają koła w Woli Smolanej i Dębem.

Przed II wojną światową w parafii działały Koła Różańcowe - oddzielne dla każdego stanu - mężatki miały swoje koło, mężczyźni swoje, panny swoje i kawalerowie swoje. Koła i Bractwa Różańcowe były przed wojną bardzo aktywne i zorganizowały m.in. kilka pielgrzymek na Jasną Górę. II wojna światowa przerwała działalność wszelkich organizacji.

Po II wojnie światowej próbowano organizacje parafialne wskrzesić, lecz szybko okazało się, że nie było na to zezwolenia władz PRL. Jako forma zorganizowania katolików świeckich mogły narazić na represje, dlatego nie wszyscy duszpasterze decydowali się na ich organizowanie. Powstały jedynie

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Przedwojenna działalność KSM-u w parafii Zegrze.

W parafii Zegrze Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej i Męskiej zostały założone w 1933 roku przez ks. Wacława Gałęzę. Pierwszym prezesem Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej została Maria Sidorowicz z Szadek (siostra gorzelanego z Radziwia). Po niej prezesem aż do wojny była Helena Nalewajek z Karolina. Prezesem Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej został Stanisław Janicki, potem Roman Malinowski, a dwa lata przed wojną prezesem był Wincenty Perczyński. To dzięki niemu wiemy kto był członkiem KSM-u.
 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 03:25 UT,
zachód słońca 17:52 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 231 dzień i 34 tydzień r.
do końca roku pozostało 134 dni
Imieniny obchodzą:
Konstancja, Emilia, Julian
Twoje IP: 44.210.21.70
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II